Fii activ în promovarea caselor pasive.

20-12-2016, 11:13

Fii activ în promovarea caselor pasive.

Casele pasive sunt acele case care asigură un climat interior confortabil atât vara, cât si iarna, fără însă a fi nevoie de o sursă conventională de incalzire. Casa pasivă - o casa caracterizată prin etanseitate, cu transfer termic zero, care atinge și menține echilibrul termic dorit. Consumul de energie este cu 70-80% mai mic decât in cazul unei locuințe din lemn sau caramidă.

O casă pasivă:
• trebuie să aibă o structură compactă, care să nu permită formarea punţilor termice (pierderile de energie);
• izolatia trebuie să fie atât de bună, incât să nu fie necesar de un sistem de incălzire;
• este suficient un sistem de ventilatie inteligent, care constă intr-o pompă de căldură aer-aer. Sistemul ia aerul de afară, il introduce intr-un sistem de căldură unde se intâlneste cu cel care iese, câştigând astfel câteva grade, dupa care intra intr-un compresor de căldură care îl aduce la temperatura dorită de proprietar;
• necesită izolație de doua ori mai groasă decât o casă tradiționale. Anvelopa este izolată cu minimum 30 de centimetri de polistiren fața de 15 cm, in cazul unei case obișnuite;
• ferestrele sunt dotate cu trei foi din sticlă, o tehnologie izolantă. Chiar dacă ele sunt responsabile de cele mai mari pierderi de energie, atunci când sunt bine amplasate (pe partea de sud), este recomandat să fie cât mai mari deoarece ajută la incălzire, dar fără efect de seră vara;
• iarna, soarele răsare în sud-est și ramâne relativ jos pe cer la sud apunând la sud-vest, iar casa va beneficia din plin de razele soarelui. Vara în schimb, soarele răsare în nord-est, este sus pe cer la amiază și apune în nord-vest. Razele soarelui cad in mai mare măsura pe acoperiș și pe pereții dinspre est si vest, deci absența ferestrelor în aceste locuri minimizează efectul cu care soarele verii contribuie la incălzirea locuinței.

Construirea unei case pasive costă cu 100 euro/m2 mai mult decât a unei case obișnuite.

În Moldova, orașul Călărași este primul care a optat pentru o grădiniță pasivă, cu o capacitate de circa 100 de locuri. Grădiniţa urmează sa fie dată în exploatare la 30 aprilie 2017. Conform proiectului, aceasta va avea o suprafaţă totală de 1100 m2. Întreţinerea ei (încălzirea termică, ventilarea, răcirea apei şi iluminarea) va fi comparabilă cu cea a unui apartament cu trei odăi. Se presupune că factura nu va depăşi 2000 de lei/lunar.

Această informație Vă este oferită de echipa proiectului: „Undă verde, Moldova! Modernizarea și eficientizarea iluminatului stradal”, finanțat de către Comisia Europeană în cadrul programului CoMDeP (Convenția Primarilor. Proiecte Demonstraționale).